2018-10-03

We wrześniu 2018 r., w tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego grupa 8 uczniów i 2 nauczycieli naszego liceum wyjechała do Francji w ramach wymiany międzyszkolnej z Lycée J.B. Le Taillandier w Fougères. Samolotem, autokarem, metrem i pociągiem -  po ośmiu godzinach podróży dotarliśmy do stolicy Bretanii – Rennes, gdzie oczekiwali nas nasi gospodarze. Nazajutrz wyjechaliśmy już wszyscy razem do Normandii, aby poznać miejsca i historię związaną z desantem aliantów w czerwcu 1944 roku. Plaże Omaha, Gold, Juno, cmentarz amerykański w Colleville sur Mer oraz muzeum II wojny światowej w Caen uzmysłowiły nam, że pokój, którym się dzisiaj cieszymy, okupiony był ofiarą wielu młodych ludzi…

Program kolejnych dni zawiódł nas do Fougères, malowniczego miasteczka z największym średniowiecznym zamkiem w Europie (zbudowanym z kamienia), oraz do Rennes – stolicy Bretanii, niegdyś niezależnego od Francji państwa.

Punktem kulminacyjnym wymiany była przygotowana przez obie grupy wystawa zatytułowana „Jak my, postawcie walizki i przejdźcie przez drzwi”. Przechodząc przez troje kolejnych drzwi, zwiedzający mieli okazję odkryć trzy różne rzeczywistości: grozę wojny i śmierci, obozu koncentracyjnego – walkę o wolność – i nadzieję, którą żyjemy obecnie w zjednoczonej Europie.

W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się na kilka godzin w Paryżu – w końcu każdy marzy, aby chociaż raz zrobić sobie fotkę przy wieży Eiffel’a.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.