Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający młodzieży spotkanie z kinem (zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Cykl obejmuje 9 zajęć w ciągu roku. Spotkania składają się z prelekcji wygłoszonej przez zaproszonego gościa, projekcji filmu oraz dyskusji dla chętnych uczniów.


 

Filmoteka szkolna

Filmoteka Szkolna jest przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w ramach którego ponad 14.000 polskich szkół otrzymało pakiet 26 lekcji tematycznych na płytach DVD. Znalazły się w nim najlepsze polskie filmy fabularne oraz dokumenty i animacje (w sumie 55 filmów), opatrzone komentarzem specjalistów. Kolejny pakiet filmów został udostępniony na specjalnej platformie internetowej. Wybrane filmy lub ich fragmenty można oglądać w streamingu.

Projekt przygotowuje młodzież do obcowania z dziełem filmowym, uczy krytycznego odbioru sztuki filmowej, rozwija aktywność twórczą młodych ludzi, pomaga odkryć własne pasje i talenty. W ramach projektu zachęcamy młodzież do sprawdzenia się w roli krytyka filmowego oraz organizowania dyskusji i debat poświęconych zagadnieniom poruszanym w filmach. Zachęcamy też do samodzielnej pracy uczniów z kamerą.

Program Filmoteka Szkolna realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, przy wsparciu TVP SA, studiów i wytwórni państwowych oraz prywatnych producentów filmowych.

Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę: Filmoteka Szkolna