Opiekun:

nauczyciel języka polskiego mgr Milena Mikołajczak

 

O gazetce

 

 

Gazetka Pryzmat, wychodząca od 2006 r., jest swoistą kroniką XII LO. Początki były tradycyjne – papierowe wydania kolportowaliśmy w szkole wśród licealistów. Idąc z duchem czasu, zaczęliśmy publikować w sieci. Kolejne numery można było przeczytać na naszej stronie internetowej. Dziś wszystkich zainteresowanych Pryzmatowym spojrzeniem na świat zachęcamy do odwiedzania redakcyjnego bloga. Pod tym adresem http://pryzmat12lo.blogspot.com (uwaga - zmiana!) można znaleźć najnowsze artykuły oraz pobrać numery archiwalne.

Tradycjonalistom oferujemy dostęp do wydania papierowego. Nie zrezygnowaliśmy całkowicie z druku :)

Zapraszamy do współpracy. Mile widziani redaktorzy, autorzy tekstów, graficy. Warto pozostawić po sobie trwały ślad w historii Dwunastki.

 

 

 

 

Rok szkolny 2020/21:

 

Z Podwórka Marii - silna ekipa samorządowa naszej szkoły. Wywiad z prof. Stefanem Lemańskim. Wakacje marzeń. Wakacje okiem historyka. Nasze pasje — Harcerstwo. NOC KUPAŁY- wszystko, co chcesz wiedzieć… Wakacje – gdzie tym razem? Kino drogi. Lato z książką. Odrobina poezji… Wakacyjny horoskop.

PoMocne porady  - jak wybrać szkołę? Wspomnienia absolwentów XII LO. Quiz—co wiesz o Dwunastce? Fotozagadki. Wieczorek poetycki „od kuchni”. Wywiady: z p. prof. Ewą Koprowską i Bartoszem Sarbaczewskim z 1A. Zapisały się w historii: Córki Marii. Rozejrzyj się wokół siebie. Przypadki książkowe… Noce filmowe w XII LO. Odrobina poezji

Niezwykłe dzieci. Siła literackiej i filmowej fikcji. Prawidłowe odżywianie na przełomie zimy i wiosny. PoMocne porady. Wywiady: z p. prof. Izabelą Chmielewską, p. Agnieszką Polus-Jaworską i Matyldą Walkowiak z 2GB. Poczciwy Walerek. Nasze pasje: Wspinaczka. Co czytać w czasie pandemii? Książka vs. Film. Subiektywny przegląd propozycji filmowych. Odrobina poezji… Legacy. Część II

Piękne, ciepłe i rodzinne. Maria Skłodowska-Curie, czyli walka o równouprawnienie i droga na szczyt. Świąteczne przepisy. Wywiady z prof. Iwoną Wesołowską i Marcinem Jaremko z kl. 2GC. Jak stres wpływa na nasze zdrowie? Rok 2020 - jakim go zapamiętamy? E-learning oczami uczniów XII LO. Filmowi mordercy, psychopaci i szaleńcy. Recenzje - musical "Hamilton" i album Pink Floyd - "Dark Side of the Moon". Poezja - Bożena Stolarz i Wiktoria Lewkowicz. Opowiadanie nagrodzone w VII Szkolnym Konkursie Literackim.

Zdalne nauczanie i jego wpływ na naszą edukację. Koronawynalazki. Epidemie w czasach nowożytnych. Fenomen e-sportu. Wywiady z Julią Olejnik z kl. 3b i prof. Krzysztofem Sobańskim. Zadbaj o siebie - poradnik zdrowia psychicznego. Tchórzliwi Francuzi? "Stowarzyszenie umarłych poetów" - recenzja. Subiektywny przegląd filmów na długie jesienne i zimowe wieczory. Po drodze z kulturą - Magdalena Abakanowicz. Odrobina poezji - Julia Ostrowska i Bożena Stolarz. "Legacy" (fragm.) Julii Bekas. 

 

Rok szkolny 2019/20:

 

Zadziwiające muzea. Wywiady z panią psycholog Barbarą Pniewską i Mikołajem Babiakiem z 3A. Jak Walt Disney podbił świat? Humorzaste społeczeństwo. Odrobina poezji: Wiktoria Lewkowicz i Bożena Stolarz. Co o nas powiedzą? (felieton). Recenzja serialu "Telefonistki". Przegląd sportowy Jakuba NieGOLewskiego.

Atrakcje na wyciągnięcie ręki. Opowiadanie nagrodzone w VI Szkolnym Konkursie Literackim. Wywiad z p. prof. Waldemarem Walczakiem i Miłoszem Muzykiem z 2A. Odrobina poezji: Natalia Herós i DNC. Przegląd sportowy Jakuba NieGOLewskiego. Cykl: Po drodze z kulturą. Netykieta. Zawody przyszłości.

 

 

Rok szkolny 2018/19:

 

Książka lekarstwem dla umysłu. Studniówkowe wspomnienia. Wśród ekologicznych mitów. Wywiady: z p. prof. Joanną Kaczycką oraz Zuzanną Mańkowską z kl. 1E. Odrobina poezji: Wiktoria Lewkowicz i Natalia Herós. Recenzja serialu The Crown.

Opowiadanie nagrodzone w Szkolnym Konkursie Literackim. Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych. Ciekawostki o Marii Skłodowskiej-Curie. Wywiady z panem Maciejem Szrajberem i uczennicami kl. 2C. Ikony narodowej kadry. Wirtualny świat a rzeczywistość. Odrobina poezji: Karolina Lewkowicz, Wiktoria Lewkowicz, Julia Olejnik.

Okiem pierwszaka. Bałagan wokół nas to również bałagan w głowie. Prawda czy mit? Wywiady z p. Agnieszką Narożną - przewodniczącą Rady Rodziców, p. prof. Przemysławem Szemrajem i Alicją Tomkowiak z kl. 2A. Bądź oryginalny! Studiuj inaczej:) Odrobina poezji: Natalia Herós, Wiktoria Lewkowicz, Oskar Cymbaluk. Niebiesko-biały styl życia.

 

 

Rok szkolny 2017/18:

 

Ukraińskie wspomnienia. Wywiad z p. prof. Marcinem Pigulakiem i Zosią Kaczmarek z kl. 2E. Wakacyjne ciekawostki. Nie masz pomysłu na wakacje? Budapeszt czeka! Ciemna strona słońca. Po drodze z kulturą: recenzja filmu Inni, filmowe sukcesy uczniów kl. 1B i II Międzynarodowe Spotkania Teatrów OFF Sytuacje. Wakacje w obiektywie.

Sport to moda czy pasja? Dla ciekawskich: parę słów o Hawkingu. Wywiad z p. prof. Barbarą Olsztyn oraz Maciejem Kubickim z kl. 1C. Odrobina poezji autorstwa Natalii Herós z kl. 1B. Po drodze z kulturą. Sport to zdrowie? 

Sylwetki kandydatów na przewodniczącego SU. Jak zapanować nad czasem. Ciekawostki: Samotność wśród zwierząt; Duża zmiana dzięki małym organizmom. Wywiad z p. prof. Agatą Fowles oraz Kacprem Kujawą z klasy 1b. Odrobina poezji Dominika Bartkowiaka. Po drodze z kulturą. Piłka nożna to coś więcej niż mecze.

Przy świątecznym stole. Jej dzień - o święcie patronki szkoły. «Wyśnił słonecznik miesiąc ostatni» - opowiadanie nagrodzone w IV Szkolnym Konkursie Literackim. Wywiady: z prof. Tomaszem Juszkiewiczem i Kasią Sieińską z 3D. Feminizm w XXI wieku? Ciekawostki - czy w świecie zwierząt panuje równo-uprawnienie? Piłka nożna- Niemoc napastników Lecha

Z rewizytą w Fougeres. To właśnie ten dzień… – goście z Ukrainy. Wywiad z panią prof. Aleksandrą Szymczak oraz Krzysztofem Neldnerem z kl. 2B. Jak zapanować nad stresem? Wyniki konkursu fotograficznego "Mój pies, mój kot". Ciekawostki o stresie w świecie zwierząt. Tatuaże i ich historia. Sport a pieniądze.

 

 

Rok szkolny 2016/17:

 

Dni Ludzi z Pasją. Na sudeckim szlaku. Nasze pasje: Poznaj Poznań. Wywiad z Elizą Wróblewską z 2a. Recenzja filmu „Gran Torino”. Wywiad z p. prof. Małgorzatą Jankowską Enter na matematyce. To work or not to work? Najdziwniejsze potrawy świata. Dla ciekawskich – o owadach. Niebiesko-biały styl życia.

Wymiana polsko-francuska. Nad Tamizą. Wywiad z nowym przewodniczącym SU Kamilem Jachimskim oraz panią prof. Dorotą Góral. Łączy nas muzyka. Salam! Potęga ziół. Dla ciekawskich. Niebiesko-biały styl życia. Pro arte… Wiersz Dominika Bartkowiaka.

Studniówka 2017. Wywiad z Aleksandrem Mazurkiem z :3C oraz prof. Przemysławem Głowaczem. Dla ciekawskich: Jak działa organizm w stanie zakochania? Jak nawyki żywieniowe wpływają na nasz nastrój? Czas wyborów… Sylwetki kandydatów na przewodniczącego SU. Recenzja filmu «7 psychopatów».

Recenzja „Kordiana” w reż. Jana Englerta. Szkolny Krąg Harcerski. Siatkarskie emocje. Niebiesko-biały styl życia. Dla ciekawskich. Dieta chińska. Recenzja „Labiryntu fauna”. Opowiadanie nagrodzone w III Szkolnym Konkursie Literackim. Wywiad z prof. Ireną Jaszkowską. Wywiad z organizatorami szkolnego turnieju siatkówki.

Utartym szlakiem… Kierunek: Bednary! Nowy rozdział. Niebiesko-biały styl życia. Dla ciekawskich. Jak to ugryźć, czyli nieznane oblicze wegetarianizmu. Wywiady z p. pedagogiem i przewodniczącym SU. Pro Arte…

 

 

 

 

Rok szkolny 2015/16 i wcześniej:

 • 10 stycznia 2016 r.               W różowej krainie na chmurce z waty cukrowej:) 

  Opowiadanie Aurelii Młodoszewskiej

 • 28 grudnia 2015 r.               Makatka 

  Opowiadanie Marii Skoczyńskiej nagrodzone w szkolnym konkursie literackim Cztery żywioły

 • 28 grudnia 2015 r.               Dzień wody 

  Opowiadanie Ignacego Szyftera przygotowane na szkolny konkurs literacki Cztery żywioły

 • 15 maja 2015 r.               Po takim weselu - koniecznie poprawiny!

  Recenzja (autorka: A. Tomkowiak) spektaklu operowego Wesele Figara

 • 13 kwietnia 2015 r.         Kartoteka, czyli fiszki z zycia człowieka

  Recenzja (autor: M. Pluskota) spektaklu kl. 3B wg Kartoteki  T. Różewicza.

 • 16 marca 2015 r.            Love is in the air

  Wiersze o miłości (w języku angielskim) napisane na konkurs z okazji walentynek.

 • 7 grudnia 2014 r.            Deux ex machina

  Opowiadanie Marty Nowak, które zwyciężyło w szkolnym konkursie literackim.

 • 11 listopada 2014 r.        Warto mieć pasje

  Krystian Piechocki z klasy 2E opowiada o tym, jak wygrał comiesięczne dofinansowanie w konkursie stypendialnym Pasjopolis, w jaki sposób przekonywał o wyjątkowości swoich zainteresowań.

 • 25 października 2014 r.   Nic o nas bez nas

  Jakub Pawlak zachęca do współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego i przybliża pracę w Młodzieżowej Radzie Miasta Poznania.

 • 8 września 2014 r.          Pod urokiem Budapesztu

  Agnieszka Pałamarz dzieli się wrażeniami z wycieczki kl. 1C i 2C do Budapesztu.

 • 1 września 2014 r.          Tak powitaliśmy nowy rok szkolny

  Oryginalne w formie spojrzenie na miniony rok szkolny.

 • 30 czerwca 2014 r.        Pryzmat poleca
 • 4 kwietnia 2014 r.          Odnaleźć zaginione
 • 3 kwietnia 2014 r.          Siła myśli
 • 15 października 2013 r.  Zagubieni