2020-02-28

Zorganizowany w naszej szkole 25 lutego 2020 r. panel dyskusyjny, prowadzony przez uczniów klasy 3B, to pierwsze spotkanie w ramach działań Wojewódzkiego Zespołu ds. Zagrożeń Dzieci i Młodzieży. W inauguracji projektu wziął udział sprawujący nad nim patronat Wojewoda Wielkopolski – pan Łukasz Mikołajczyk.Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Stąd obecność na spotkaniu Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego – pana Andrzeja Trybusza, który także zabrał głos, witając gości.

Przekonanie o tym, że e-papieros to mniejsze zło niż tradycyjne produkty tytoniowe, prowadzi do upowszechniania wielu mitów z nim związanych. Trafiają one zwłaszcza do młodych ludzi, szukających – ich zdaniem – bezpiecznych sposobów na walkę ze stresem. Stąd pomysł, by działania w ramach rozpoczętego właśnie  projektu otworzył panel dyskusyjny, w którym wzięli udział eksperci. Przedstawicielka Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Sanepidu – pani Izabela Kańska starała się odpowiedzieć na pytanie, czy vaping to globalna epidemia. O jednej z metod badawczych stosowanych w pogłębianiu wiedzy na temat e-papierosów opowiedzieli  pan Dawid Zieliński i pan Rafał Kukawka z Zespołu Syntez Materiałowych Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w wystąpieniu na temat: „Chromatografia gazowa – technika, którą rozdzielisz i zanalizujesz, co płucom aplikujesz. Zdrowotne fakty i mity dotyczące palenia e-papierosów przedstawił dr Eryk Matuszkiewicz ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Po dyskusji naszych licealistów z ekspertami nastąpił premierowy pokaz spotów reklamowych, w których wystąpili uczniowie klasy 3B pod opieką p. prof. Doroty Góral. Przygotowane z ich udziałem cztery filmy pod wspólnym tytułem "Mały dymek - duży problem" będą przekonywały o szkodliwości e-papierosów w szeroko zakrojonej akcji społecznej. Emisji można się spodziewać w TVP Poznań, na ekranach w Porcie Lotniczym Poznań - Ławica, na portalu informacyjnym - ten Poznan.pl., na kanałach społecznościowych: Twitter, Youtube, Instagram, Facebook. Spoty będą również rozpowszechniane w kinach przed seansami, na monitorach w tramwajach, autobusach MPK, 160 pociągach POLREGIO oraz w mediach społecznościowych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.