2020-01-20

"Czy można jeść bułkę przez bibułkę?" - to pytanie towarzyszyło kilkunastu śmiałkom z klasy 1P_B, którzy uczestniczyli w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez ks. Andrzeja Muńko. Miały one na celu przypomnieć młodzieży kilka zasada savoir vivre'u lub ich nauczyć, a finansowane były przez Miasto Poznań. Grupa okazała się bardzo pojętna i w lot łapała wszystkie reguły, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w towarzystwie, w urzędzie czy w różnych oficjalnych sytuacjach.

Zajęcia odbywały się od października do grudnia 2019 roku, a z racji wczesnej pory - godz. 7:30, były także testem na punktualność i wytrwałość. Wszyscy starali się maksymalnie wykorzystać czas poświęcony na takie tematy jak : nakrycie stołu, odpowiedni strój, makijaż czy kulturalne zachowanie w sytuacjach stresowych. Oprócz tego odbyły się spotkania z zaproszonymi gośćmi, m.in.  p. Agnieszką Wawrzyniak, która opowiadała o umiejętnym doborze stroju do okazji, czy p. Hubertem Piechockim, który jako dziennikarz mówił o autoprezentacji.

Uwieńczeniem zajęć była wizyta w restauracji Gościniec Tradycja, gdzie został nam zaserwowany przepyszny obiad, będący dla uczniów także sprawdzianem umiejętności przygotowania stołu do posiłku. Niezapomniane wrażenia pozostawiły wizyta w Teatrze Polskim i sztuka pt. "Drugi spektakl" oraz warsztaty, podczas których każdy z uczestników zajęć mógł wcielić się w różne role. Liczymy na to, że zdobyta w ten sposób wiedza pomoże się odnaleźć w wielu rolach w dorosłym życiu.